Piyanist, besteci, aranjör, eğitimci ve müzikolog Janusz Szprot‘u kaybettik. Çok üzgünüz. Güle güle büyük usta. Seni hiç unutmayacağız…

 

Janusz Szprot

Ülkemizde pek çok müzisyenin, genç caz sanatçısının yetişmesine katkıları oldu. Polonya Varşova’da Müzikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlarken caz çalmanın yanında caz eleştirmeni ve eğitimci olarak da çalıştı.

Profesyonel müzik hayatı 1971 yılından başlayarak bugüne kadar sürdü.

Avrupa’da SAMI SWOI grubunun piyanisti ve aranjörü olarak çok tanındı. Bu grupla çalışmaları sırasında Wild Bill Davison, Budd Johnson, Beryl Bryden, Maxine Howard, Big Bill Ramsey, Simeon Szterev, Birger Sulsbruck gibi caz ustalarıyla birlikte sahne aldı. 1993 yılında Türkiye ve Polonya’nın en iyi caz müzisyenlerinden oluşan Polonya-Türkiye Caz Oluşumu’nu kurdu. 15’den fazla albümü yayınlamış, pek çok festivale katılmış ve dünyanın çeşitli ülkelerine turneler düzenlemiş olan sanatçı  aktif bir müzisyen ve eğitmen olarak çalıştı.  Piyanist olarak, cazın tüm tarzlarına hakimdi. Szprot, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Erzurum Üniversitesi’nde de görev yaptı.

Janusz Szprot 2 Temmuz 2019’da aramızdan ayrıldı.