Cazın Ankaracası

Ankaraca’Z, caza ilgi duyan, caz yapan, caz okuyan, caz seven, merak eden herkese açık; tek konusu “caz müzik” olan bir dijital platformdur.

Ankara’da butik bir mekan olan SAMM’s bistro’da yıllar önce cazda bir yolculuğa çıktık. Yolculuğumuz bitmedi, sürüyor. İstedik ki bu yolculuktaki unutulmaz anları, “cazlı yaşamları” herkesle paylaşarak ölümsüzleştirelim.

Zor şehir Ankara. Bir o kadar da asil. Her şey yerli yerindedir Ankara’da. Bir yandan azdır, diğer yandan çoktur az bulunanı. O yüzden kıymet bilendir Ankara. Ankara’dayız, Ankaralıyız… Doğal olarak cazın Ankaracasını yapıyoruz.

Ankara’da caz yapmak…

Caz; hüznün, özgürlüğün, acıların, isyanın, aşkın müziği…

Caz; az esnek, doğaçlama yapılabilen, ama hata affetmeyen Ankara gibidir bizim için. Zordur Ankara’da caz yapmak! Karda, kışta ve o bildik Ankara ayazında ısınmak için biz sürekli caz yaptık. Gri olarak bilinen yaşadığımız bu güzel kentin gizlisindeki o muhteşem renkleri giyinmek için caz yaptık…  Acıların çoğaldığı, kalbimizden yaralandığımız zor günlerde bir nebze haykırabilmek için caz yaptık… Ankara’da, Ankaraca caz yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Ankaraca’Z, Caz Yolculuğumuzun ürünü… Bir bakıma sosyal sorumluluk bakış açısı ile, 8 yıl önce projelendirdik. 8 yıl boyunca her konseri fotoğraf ve video ile belgelendirdik ve sergilenebilir bir platforma taşıdık. Projenin gerçekleşmesinde, Saba Akmanın cazı çok sevmesi, tutku ile doğup-büyüdüğü şehirde, kendi işletmesinde uzun yıllar caz müzisyenleri ve cazseverler ile etkinlikler gercekleştirmesi ve caz ile iç içe sürdürdüğü “cazlı yaşamı” tüm cazseverler ile paylaşma fikrinden yola çıkıldı. Projenin sponsorluğunu Hotel SAMM ve bünyesinde yer alan SAMM’s bistro üstlenmekte.

Ankara’da uzun zamandır caz etkinlikleri gerçekleştiren SAMM’s bistro, bu etkinlikleri, katılan-katılamayan Ankaralılar ve tüm diğer cazseverler ile paylaşmak, caz müziğinin ülkemizdeki gelişimine, caz sanatçılarımızın tanınırlığını artırmaya katkıda bulunmak amacı ile yapılandırılmış; isteyen herkesin ulaşabileceği özgün bir caz web arşivi hazırlamıştır. Son 3 yılda gerçekleştirilen  konserler yeniden eskiye arşivde yer almaktadır. Sitede arama yaparak konserlere, müzisyenlere ve kişisel web sayfalarına ulaşılabilmektedir. Platformda kullanılan fotoğrafların neredeyse tamamı SAMM’s bistro’da gerçekleştirilen etkinliklerde, Ceyhun Ergüven tarafından çekilmiş özgün fotoğraflardır.

Ankaraca’Z sadece bir arşiv webi değil aynı zamanda yaşayan bir platform… Güncel etkinliklerin yanı sıra, caza dair ülkemizdeki ve dünyadaki gelmiş geçmiş tüm oluşumlar ilgi konumuz.  Zaman zaman farklı paylaşımlarla cazlı yaşamımızı elimizden geldiğince, Ankaraca sürdüreceğiz.

Ankaraca’Z  tüm caz severlere, caz sanatçılarına, caz yorumcularına açıktır ve katkılarını almaktan sevinç duyacaktır. Amacı cazı öğretmek değil caz yapanları, etkinlikleri olabildiğince paylaşmak; caz müzisyenlerinin izleyenleri ile etkileşimini artırmak amaçlı paylaşımlarla Ankara’nın kültürel sanatsal belleğine ve dijital arşivine katkı sağlayabilmektir.

Bu projeyi hayata geçirerek sizlerle paylaşabilmemize katkısı olan tüm  caz müzisyenlerine; mekanımıza gelen, gelemeyen tüm caz tutkunlarına ve etkinliklerimize emek veren ekibimize teşekkür ediyoruz.